F1 Forum
FAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Indy Racing League
Autor Wiadomość
aerodynamik 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 11:15   Indy Racing League

http://www.indycar.com/

Zastanawiam się, czy ktoś tu lubi te wyścigi. Indy Racing League ( w skrócie IRL ) to najszybsza na świecie seria wyścigowa. Osiąga się tam zawrotne prędkości rzędu nawet 230 mph. Kiedyś były w kalendarzu tylko owale, lecz teraz są tam także wyścigi na torach zwykłych. Jest tak od 2004 roku, po śmierci Tony Renny w 2003 roku. Ostatni wypadek śmiertelny odnotowano w 2006 roku, na treningu jednego z wyścigów.

Czy wy lubicie te wyścigi???

Kamil F1 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 16:25   

Nie wiem nie oglądałem lecz 230 mil na /h to w kilometrach ile jest :?:

MtK 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 16:31   

Kamil F1 napisał/a:
Nie wiem nie oglądałem lecz 230 mil na /h to w kilometrach ile jest :?:

Ponad 360

del

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 16:33   

Według moich obliczeń to będzie 370,07 km/h

Kamil F1 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 16:33   

Łe to nie aż tak dużo w F1 też jeżdżą 350 co prawda o 10 mniej no ale i tak F1 najlepsza i najciekawsza

jaro738 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 19:18   

jakby w f1 tor wyglądał: prostaaaaaaaaaaa, łuuuuuuuuuk, prosaaaaaaaa, luuuuuuuuk, to by nie tyle wyciągneli, ale nawet na monzy muszą dać downforce, szczególnie na Ascari, Grande Curve, i Parabolice

TobaccoBoy 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 19:36   

Crapwagowy ciągną te 360 na superspeedwayach, gdzie moc nie gra takiej roli (w F1 jest 740KM przy 600 kg wagi, w IRL 650 KM przy 700 kg wagi), a dzieki tym słabym silnikom 3,5 L V8 oraz potężnemu dociążeniu aerodynamicznemu jazda jest dosyć łatwa - rozpędzasz się do 6-ki i z gazem w podłodze ciągniesz - widzowie mają widowisko, bo crapwagony mają za mało mocy, by móc odjeżdżać od konkurencji, stad ten "tłok" w wyścigu. Zresztą walka na owalu to wykorzystywanie draftu i tłoku do szybszej jazdy.

A co do torów drogowych - są, a jakby ich nie było, bo po za Kaananem, Andrettim, Castronevesem i Dixonem brak zawodników, którzy potrafią sie ścigać na torach, gdzie się skręca w dwie strony. Inni walczą o utrzymanie na torze. Do tego dallary nie są przystosowane do jazdy po normalnych torach co powoduje wiele problemów (by uniknąć niebezpieczeństw spowolniono je na te tory poprzez dociążeniu maszyn do 800 kg i ograniczeniu mocy do 550 KM).

IRL to g*wno jesli chodzi o rankingi ważności serii, stad co najwyżej do NASCAR, bo do F1 stad droga zamknięta (o czym boleśnie kilka lat temu przekonali sie Franchitti i Castroneves, którzy pomimo tego, iż w CART byli specami od torów drogowych i byli pewniakami do F1 w IRl stali sie bezwartościowymi). O tym najlepiej przekonuje obecna sytuacja, gdzie Hornish Jr vel "przystojniak" po 3 latach spekulacji idzie do zespołu Rogera Penske w NC, a Dario Franchitti (obecny mistrz,i weteran CART, który o włos nie wygrał tytułu z Mentosem w 1999) do zespołu Chipa Ganassiego (bedzie jeździł w Avengerze nr 40).
Obecnie Marco Andretti jest następną ofiarą, gdyż Honda jak sama stwierdziła, że testy w F1 to była tylko reklama i nie potrzebują gości "od owali' (bo tak nazywa się IRL) w F1. Jego dziadek - legendarny Mario Andretti chce do wyrwać do CCWS, bo tylko stamtąd można w USA do F1 awansować.

A co do wyścigu w Chigaloland - klasyczny wyścig na owalu Chipa (choć do walki w 2003 daleko). Wspaniałe widowisko i w końcu jakiś tytuł dla Dario (IRL, ale to tytuł). miło spędzone 2 godziny.....

PS: Co do wypadku Reny - to jedna z najciemniejszych kart historii IRL, gdyż śmierć chłopaka była winą wyłącznie serii (brak zabezpieczeń, wadliwa konstrukcja bolidu, wadliwe opony i brak ekip ratowniczych), która zatuszowała sprawę (nie wpuszczono śledczych, a wyrok o wyłącznej winie Brazylijczyka wyciągnięto ze śledztwa jakie przeprowadziły władze serii, Firestone i administracja Indy itp). Po tym wypadku moc crapwagonów ograniczono do 570 KM (choć w sezonach 2002-03 było kilkanaście bardzo groźnych wypadków) i robiono dobrą minę do złej gry.....

Ismola 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 20:26   

Ale to w takim razie strasznie niebezpieczny sport... W F1 ostatni wypadek był w 1994...

hideto 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 20:28   

Ismola napisał/a:
W F1 ostatni wypadek był w 1994...

a to ciekawe...

jaro738 

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2007 20:32   

Ismola napisał/a:
Ale to w takim razie strasznie nie bezpieczny sport... W F1 ostatni (śmiertelny) wypadek był w 1994...

o to ci ismola chyba chodziło

Kamil F1 

Wysłany: Czw 13 Wrz, 2007 17:22   

Wiecie co jeden taki tor w F1 by sie przydał
jaro738 napisał/a:
prostaaaaaaaaaaa, łuuuuuuuuuk, prosaaaaaaaa,

Widok super

Jak nie to przynajmniej podobny :P

jaro738 

Wysłany: Czw 13 Wrz, 2007 17:29   

e tam, kiedyś były owale w f1, tylko kierowcom się nie chciało do stanów przyjeżdżać

Ismola 

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2007 13:52   

W taki wyścig nie miałby większego sensu...

Xcore 

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2007 15:21   

te bolidy w indi są sersze niż w f1 nie? ale według mnie co to za zabawa oglądać kierowców co jeżdżą w kółko na pełnym gazie :PP mi na jakimś owalu w gp2l w rfactorze to po 9 okrążeniach padł mi silnik xD

hideto 

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2007 15:26   

:P silnik ? a nie opony ? :D ja na owalu rozgrzałem Softy do 199 stopni :P

Xcore 

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2007 12:54   

eeee....... nie tylko silnik ja rozgrzalem opony do 1100 stopni kiedys i trzymsly jeszcze :P (pewnie wtedy gdy krecilem bączki na mecie) :P

jaro738 

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2007 13:14   

Xcore, a bączki to chyba tak nie zabardzo o to hidowi chodziło

Xcore 

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2007 15:51   

to offtop :P

Łukasz 

Wysłany: Nie 23 Mar, 2008 21:10   

Może nie o samym IRL ale taka ciekawostka:

Cytat:
W niedzielę pokażemy na żywo relację z pasjonujących wyścigów

Indycar po ulicach St. Petersburga.

Zapraszamy 23 marca o godzinie 20:30 SPORTKLUB +

ze strony Platformy N :D Ktoś po pijaku pisał.

TobaccoBoy 

Wysłany: Pon 24 Mar, 2008 15:19   

Sportclub - Eu dla niedorozwojów. Prócz Bundesligi nic nie umieją zrobić. nawet skróty z IRL daja na chybił trafił. W najbliższą noc z soboty na niedziele rusza sezon IndyCar na owalu w Homestead - Ind 300, ale SportClub wie lepiej.... :lol:

Łukasz 

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 13:57   

W pierwszym wyścigu nowego sezonu raczej bez niespodzianek. Na podium dwaj kierowcy od Ganassiego: na pierwszym miejscu Dixon a na 3 Wheldon. Drugie miejsce dla najmłodszego z Andrettich ;] Wielki pech Kanana od Andrettiego, który uszkodził zawieszenie a był na 1 miejscu. Wielka szkoda, że Danica dopiero 6 :sad:

gomez

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 12:12   

http://www.indycar.com/news/?story_id=11047

No i mamy kobiete na podium. Danica Patrick jako pierwsza kobieta staneła na najwyzszym stopniu podium !!!

Gratulacje.

TobaccoBoy 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 12:56   

... dla Andrettiego i Greena, którzy zaryzykowali ze strategią dla tego pokemona.
Niby wygrał i wielki szum... tylko zapominamy, iz jest w najlepszym zespole w stawce, który ma pełen support Hondy, Dallary i Firestone, a sama Mrs Patrick korzysta z najlepszej ekipy inżynierów i mechaników.... od 2007.
I jaki wynik - 2 razy 2-ga (i to tylko w Texasie nie przez awarie w maszynach konkurencji), spiny w pit lane oraz widowiskowe crashe... z pace carami :lol: O faworyzowaniu przez władze serii już nie wspomnę.

Ja jednak wolę Lewiska - ona przynajmniej coś umie, a nie tylko macha cyckami na lewo i prawo i przypomina jaka to z niej bohaterka. Suzie Stoddart czy Katie Legge spokojnie by ją objechały....

MtK 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 12:58   

TobaccoBoy napisał/a:
Suzie Stoddart

Trochę nie na temat, Jakaś rodzina Paula?

Łukasz 

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 14:36   

nie. zbieżność nazwisk zupełnie przypadkowa.

Venceremos

Wysłany: Nie 20 Kwi, 2008 22:50   

TobaccoBoy napisał/a:
Ja jednak wolę Lewiska - ona przynajmniej coś umie, a nie tylko macha cyckami na lewo i prawo i przypomina jaka to z niej bohaterka. Suzie Stoddart czy Katie Legge spokojnie by ją objechały....

Też mi się tak wydaje. Szczególnie Stoddart wydaje mi się zdecydowanie lepsza od pozostałych przedstawicielek płci żeńskiej. Mogliby jej dać szansę w czymś lepszym niż 2-letni Mercedes.

Swoją drogą zawsze jak coś się mówi o Danicy to mi się cytat Berniego przypomina o tym, że "kobiety powinny być ubrane na biało jak wszystkie inne urządzenia AGD" :D

sebap 

Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 15:01   nowe bolidy indy

nie wiem ,czy sie wam obilo o uszy, jak maja wygladac w niedalekiej przyszlosci bolidy indy

http://www.motokariera.pl...w.php?intId=128

doriano 

Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 15:21   Re: nowe bolidy indy

sebap napisał/a:
nie wiem ,czy sie wam obilo o uszy, jak maja wygladac w niedalekiej przyszlosci bolidy indy

http://www.motokariera.pl...w.php?intId=128

Zamiast "jak mają wyglądać" wypadałoby raczej napisać "jak mogą wyglądać". Link, który podałeś pokazuje tylko jedną z ofert (propozycji). Inne firmy pokazały nieco bardziej stonowane projekty, choć i tamtym nie można odmówić finezji. Postaram się znaleźć później link. Jak mi się uda, to dokonam edycji postu i pokażę inne bolidy. ;-)

edit:

Propozycje Dallary
Propozycja Loli

Kojag

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 20:38   

Propozycja Loli, jak na mój gust najlepsza (klasycznie nowoczesna), ale jak myślę o gustach amerykanów to Delta Wing wydaje się być murowanym kandydatem. Coć zupełnie innego niż do tej pory. I nawet ciekawe, możliby spróbować. Jakby się sprawdziło, to może inne serie by takie budowały?
Mi by takie Delta Wing nawet w F1 nie przeszkadzało...

doriano 

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2010 21:00   

Tak na oko to taki Delta Wing nie jest w stanie skręcać... Każdy z nich wygląda trochę jak Batmobil, ale DW to już IMO trochę przegięcie.

Odpowiedz do tematu